Telefon (0422) 323 59 22

Bebeğinizi hiçbir şikâyeti olmasa bile 1 yaşında muayene ettirin. Çünkü bu muayene bebeği göz tembelliğinden korur.

Uzun saatler bilgisayar oyunları oynayan ve bilgisayar başında çalışan kişilerde alerji, kuruluk, kirpik dibi iltihabı görülme sıklığı artar. Uzak görme kusuru oluşmasını tetikleyebilir. Aralıklı dinlenmeler ve göz kırpmak gereklidir.

Gözde sulanma, kaşıntı, ağrı, okurken zorlanma, yazıların birbirine karışması, göz ve baş ağrısı, başı eğik tutarak okuma, gözleri kısarak bakma ve odaklanma problemleri göz hastalıkları belirtisidir.

Çalışma ortamınızda yumuşak ton sarı aydınlatma kullanın. Gözlerin dinlenmesi için karanlık ortamda uyuyun.

Makyaj malzemelerini ortak kullanmayın. Göz nezlesi olarak bilinen konjonktivit; göz farı, göz kalemi ve rimel gibi başkasının makyaj malzemeleriyle geçebilir.

Özellikle renkli gözlü kişiler güneş ışığına karşı daha hassas olurlar. Renkli gözlü kişilerde kızarıklık görülme oranı koyu renkli gözlülere göre daha fazladır. Bu nedenle renkli gözlü kişilerde güneş gözlüğü kullanımı daha önemlidir.

Güneş ışınlarına çok maruz kalmak zamanla lensimizde koyulaşmaya, katarakta ve görme noktasında hassasiyete sebep olur. Güneş ışınlarının dik geldiği dönemlerde koruyucu güneş gözlüğü kullanmalıyız.

Gözünüze aldığınız ani bir darbe ya da gözünüze bir cisim kaçması durumunda gözünüzü ovalamayınız. Eğer bulunuyor ise serum fizyoloji ile, yok ise su ile bol yıkayarak göz hekimine başvurunuz.